Palmový olej? Dobrú chuť!

Autor: Simona Beňová | 10.5.2016 o 11:01 | Karma článku: 4,62 | Prečítané:  833x

Palmový olej má jedinú výhodu - je lacný. Denne sa s ním stretávame, kupuje ho, konzumujeme. Keby ste chceli pátrať po potravinách ktoré obsahujú palmový olej, nebudete musieť dlho hľadať. Je totiž skoro všade!

Tento blog by som chcela venovať problematike palmového oleja, keďže sa touto témou zaoberám už dlhšiu dobu. Prvý krát som sa začala zaujímať o palmový olej skrz ekologickú katastrofu, ktorá sa udiala minulý rok v Indonézii. Neprehliadnuteľná záležitosť, ktorá vo mne vyvolala veľa otáznikov.

Ľudia kupujú produkty bez toho, aby vlastne vedeli čo je ich obsahom. Nevenuje sa dostatočná pozornosť výživovým hodnotám a informáciám o zložení, ktoré sú uvedené na etikete výrobku. Palmový olej a jeho deriváty sú na etiketách najrôznejšieho tovaru ukryté pod niekoľkými desiatkami názvov, v ktorých by sme spojitosť so samotným olejom hľadali márne. Nebezpečie skryté v palmovom oleji  tvoria  nasýtené mastné kyseliny, ktoré sa podieľajú na tvorbe tzv. "zlého cholesterolu".  Zatiaľ čo v 100 gramoch repkového oleja ich je len okolo 7 gramov, v palmovom je to až 49 gramov! To spôsobuje upchávanie ciev, čo môže viesť k infarktu alebo trombóze. Súvisí so vznikom depresie a chorôb ako sú celiakia, cukrovka, rôzne zápaly a problémy štítnej žľazy. Problémom je hlavne množstvo v akom  ho posledné dve tri generácie konzumujú. 

Palmový olej sa stal v posledných rokoch jedným z najpoužívanejších produktov rastlinnej výroby. Nachádza sa v polovici potravinárskych výrobkov: v margarínoch, sušienkach, čokoláde, majonézach, čipsoch či tyčinkách a pečive. Taktiež ho nájdeme v krmive pre psov a kozmetike. Z produktov, ktoré obsahujú vysoké množstvo palmového oleja musím spomenúť nutelu. Sladká pomazánka, ktorá ulovila srdcia mnohým z nás, je vlastne lákavým jedom, ktorý mamičky s radosťou natierajú na desiate deťom do školy. Našťastie, "nutelová mánia" na Slovensku nie je tak rozšírená ako v zahraničí.​

Existuje však ešte vážnejší dôvod, prečo sa výrobkom, ktoré obsahujú palmový olej vyhnúť. Plantážam palmy olejnej, z ktorej sa olej získava, padajú za obeť posledné tropické pralesy predovšetkým v Indonézii a postupne aj v Afrike a Južnej Amerike. Rozširovanie palmových plantáži vedie ku totálnej devastácii tropických dažďových pralesov. Spôsobuje eróziu pôdy, úhyn  rastlín i živočíchov a zvýšenú produkciu skleníkových plynov. Pri jej pestovaní potom tečú pesticídy prúdom, zamorujú pôdu i vodu. Naviac ohrozujú  i pôvodných obyvateľov, ktorým spoločnosti nelegálne zaberajú pôdu.

Na základe katastrofických požiarov v Indonézii, na ktoré doplatilo státisíce ľudí a zvierat, je dnes o palmovom oleji konečne počuť oveľa viac! Veľké množstvo ľudí začalo poctivo sledovať zloženie potravín a nakupuje výrobky, ktoré palmový olej neobsahujú. Nebuďte lenivý a čítajte etikety na potravinách. Dobrú chuť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Policajti si pri Bašternákovi nerozumeli. Kauzu Náš človek uzavreli

Výsledkom je, že k ovplyvňovaniu nedošlo.

EKONOMIKA

Štát asi rozšíri diaľnicu na Trnavu na osem pruhov, potrebuje stovky miliónov

Má sa začať už na budúci rok v októbri.


Už ste čítali?